Obniżenie podatków w transporcie

Interpelacja Radnego Pawła Żygadło z dnia 29.10.2015 dotycząca podatku od środków transportu. Dobra informacja dla przedsiębiorców - na jego wniosek przedstawiono dziś propozycję obniżenia tych podatków na komisji wspólnej i radni ją zaopiniowali pozytywnie. Zapraszamy też na felieton Pawła Żygadło o polityce podatkowej.

Polityka podatkowa - zamieńmy chochlę na łyżkę

Przedsiębiorca to specyficzny rodzaj człowieka. Mówimy o przedsiębiorcy, który prowadzi większą firmę , zatrudnia ludzi i płaci podatki. Część tych podatków jest ustawowo określona i nie mamy na nie wpływu. Część jest ustalana lokalnie i tam można je odpowiednio modyfikować, zmieniać i realnie dopasować do sytuacji w gminie. Tak właśnie dzieje się z podatkiem od środków transportu. W naszej gminie poziom tych podatków jest jednym z najwyższych w Polsce. I tu wracamy do naszego przedsiębiorcy - to nie jest typ człowieka , który będzie chodził, prosił i pisał pisma do Burmistrza z propozycją urealnienia stawek. Przedsiębiorca w sytuacji gdy widzi że 15 kilometrów dalej gmina Bojadła czy Kolsko ma podatki niższe a warunki prowadzenia działalności lepsze , rejestruje działalność w Bojadłach lub rejestruje samochód w Kolsku. Przecież i tak może czynić usługi w całym kraju a prowadzi się firmę łatwiej. Wydaje się że podatek od środków transportu to nie jest aż taka "bolesna" opłata. Gdy zdamy sobie sprawę, że firmy transportowe w naszej gminie mają od kilku do kilkudziesięciu samochodów to okaże się że kilkusetzłotowa oszczędność na jednym samochodzie daje kilkunastotysięczną oszczędność na całym taborze. Polityka dotycząca podatków to dziedzina bardzo delikatna , dziedzina dzieki której przedsiębiorców można pozyskać lub stracić. Dobrze wie o tym min. Wadim Tyszkiewicz z Nowej Soli , który doskonale wie jakie warunki w podatku od nowych przedsiębiorstw trzeba spełnić aby działać na nie jak magnes. Uczy się tej trudnej sztuki gospodarz w gminie Bojadła i próbuje stworzyć warunki które zachęcą firmy transportowe i spedycyjne do płacenia podatków do jego kasy. Na ostatniej sesji jako radny zgłosiłem interpelację dotyczącą urealnienia podatku od środków transportu licząc na to że nasza gmina zacznie podchodzić do przedsiębiorców w sposób na jaki zasługują. To przecież prywatne firmy dają pracę naszym mieszkańcom - Pomóżmy im się rozwijać a pieniądze do nas wrócą. Burmistrz poważnie podszedł do zgłoszonego przeze mnie problemu i dokonał analizy stawek podatku od środków transportu. Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami i obserwacji stawek ościennych gmin wypracował propozycję, którą przedstawił na wspólnej komisji 19.11.2015. Nieczęsto bywa tak że przedsiębiorca dowiaduje się, że podatek, który jest zmuszony płacić ulega POMNIEJSZENIU. Myślę że to miła niespodzianka dla transportowców że podatki spadną w niektórych przypadkach o kilkaset złotych na jednym samochodzie. Wkrótce przedstawię Państwu urealnione, nowe podatki pozytywnie zaopiniowane przez Radę Miejską na ww. komisji. Mam nadzieję że da to głębszy oddech naszym biznesmenom i pozwoli z nadzieją rozwijać firmy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Paweł Żygadło