Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku 14 listopada. Dzień ten ma być okazją do przypomnienia o problemie, z którym żyje wielu ludzi, ale również uświadomienia społeczeństwu niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Pamiętajmy cukrzyca to „podstępna” choroba, a osoby chore na cukrzycę o swoim schorzeniu dowiadują się najczęściej przypadkowo, podczas wykonywania badań związanych z zupełnie innymi chorobami. Cukrzyca nie daje bowiem żadnych niepokojących objawów. Pierwsze objawy cukrzycy są często przez pacjentów ignorowane: chudnięcie przy dobrym apetycie, wzmożone pragnienie, oddawanie większej niż zwykle ilości moczu, osłabienie, senność. Za cukrzycą może przemawiać również pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych. Jeśli choroba zostanie wykryta bardzo wcześnie, można sobie z nią radzić, zmieniając dietę i zwiększając aktywność fizyczną. Potem potrzebne są już leki.

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą zapada coraz większa liczba osób. Na całym świecie zmaga się z nią już 246 milionów pacjentów. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 mln. osób, natomiast drugie tyle Polaków bo ok. 2,6 mln. znajduje się w stanie przedcukrzycowym.

W województwie lubuskim z powodu cukrzycy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w 2014 roku objęli opieką czynną 41 109 osób dorosłych (najwyższy wskaźnik: pow. sulęciński 584,96/1 tys. zadeklarowanych, strzelecko-drezdenecki 583,14, gorzowski 556,17), w tym 390 dzieci (największa zachorowalność na cukrzycę wystąpiła u dzieci w wieku 15 – 18 lat). Natomiast 15.509 osób było leczonych insuliną objętych opieka czynną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Na terenie województwa lubuskiego w 2013 roku z powodu cukrzycy zmarło 287 osób, w tym 172 kobiety.

Profilaktyka najlepszą metodą zwalczania cukrzycy

Każdy z nas powinien wiedzieć w jaki sposób można zapobiegać cukrzycy. Są to proste metody, polegające na prowadzeniu prozdrowotnego trybu życia- realizacji zasad zdrowego żywienia, które mają nie tylko dostarczać wszystkich niezbędnych substancji odżywczych ale również umożliwiać utrzymywanie prawidłowej masy ciała (najczęściej rekomendowana jest dieta śródziemnomorska, oczywiście o odpowiedniej kaloryczności). Drugim istotnym elementem prewencji cukrzycy jest prowadzenie aktywnego trybu życia, zwiększenie aktywności ruchowej, zarówno w czasie czynności codziennego dnia np. parkowanie samochodu w dalszej odległości od punktu docelowego, wysiadanie z autobusu o 1 przystanek wcześniej, wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy itd., jak i wprowadzenie ulubionych, regularnie powtarzanych, indywidualnie dobranych form wysiłku fizycznego (spacer, jazda na rowerze, aerobik, taniec, pływanie, gra w piłkę itd.). Ważne są także badania przesiewowe, które polegają na oznaczeniu poziomu cukru we krwi żylnej metodami laboratoryjnymi, na czczo lub glikemii przygodnej wraz z powtórnym oznaczeniem. W razie potrzeby wykonuje się doustny test obciążenia glukozą. Badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy przeprowadzane są przez lekarzy rodzinnych. W razie wystąpienia pierwszych objawów sugerujących cukrzycę należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia odpowiednich badań.

Na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje 14 poradni diabetologicznych dla dorosłych i 2 poradnie diabetologiczne dla dzieci posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie LOW NFZ.

Zwróćmy uwagę, że stały wzrost zachorowalności na cukrzycę ma związek m.in. ze współczesnym, niezdrowym trybem życia i jego efektami w postaci otyłości czy nadciśnienia. Cukrzyca to nie tylko właściwa kontrola poziomu cukru we krwi, ale również konieczność podjęcia niezbędnych zmian w dotychczasowym stylu życia.

Linki:
http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/490/Gdzie_sie_leczyc/ 
https://cukrzyca.info.pl/aktu…/kampanie_spoleczno_edukacyjne
http://koalicja-cukrzyca.pl/pl/65/0/3/Informacje-o-cukrzycy

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież