Wschowianka pobiła rekord Guinnesa!

Wschowianka, Marta Górka, trenerka personalna i kulturystyki dziś (06.10) kilka minut przed godziną czternastą skutecznie przeprowadziła próbę bicia rekordu Guinnesa, polegającą na wchodzeniu po stopniach schodów w górę, z jednoczesnym podnoszeniem na każdym stopniu, dwóch ważących po 8 kilogramów ciężarków.

W sumie zgodnie z planem podczas próby przerzuciła 26 ton! Miejscem próby okazała się zakopiańska Wielka Krokiew. Na szczyt legendarnej polskiej skoczni w ten sposób wschowianka wchodziła  trzykrotnie. Dlaczego trzykrotnie? – Trzy tygodnie temu miałam bić rekord wchodząc na wieżę Eiffla w Paryżu. Na dwa dni przed próbą z uwagi na zagrożenia terrorystyczne władze Paryża wycofały swoją zgodę. Razem ze sztabem zaczęliśmy szukać miejsca na bicie rekordu bo cały cykl przygotowań poszedłby na marne. W grę wchodziły wieżowiec na ulicy Złotej w Warszawie oraz Wielka Krokiew. Stanęło ostatecznie na Zakopanem. Trzy razy dlatego, że taka ilość schodów odpowiada ilości schodów wieży Eiffla. Trzeba powiedzieć, że ta próba jest trudniejsza ponieważ każde zejście ze szczytu to schłodzenie mięśni i praca innych partii. Marsz tylko w górę okazałby się łatwiejszy, no  ale poradziłam sobie – mówi uradowana wschowianka.

Próba, której towarzyszyło wielu reporterów  w tym między innymi TVN 24 i TVN MeteoActiv gdzie będą wyemitowane relacje trwała 1 godzinę i 26 minut. Jakby ten  wysiłek był za mały, to pani Marta postanowiła jeszcze  założyć maskę ograniczającą dostęp tlenu o 30 procent. – Chciałam w ten sposób pokazać osobom chorującym na astmę, z którymi mam kontakt, że oni też pod kontrolą lekarza mogą uprawiać sport i czuć się lepiej – mówi świeżo upieczona rekordzistka.

Mieszkająca na co dzień w Warszawie, ale regularnie odwiedzająca Wschowę sportsmenka zapowiada, że to dopiero początek bicia rekordów.  W rozmowie z burmistrz Danutą Patalas – gmina wspiera jej działania, w zamian  za zamieszczenie na koszulce podczas tych prób widocznego herbu Wschowy – zdradziła, że planuje w ten sposób zdobyć 11 do 12 najwyższych budynków świata. – Myślę oczywiście o tych obiektach, które mają najwięcej schodów, a nie wyłącznie wysokościowce, które ścigają się o pierwsze miejsce długością iglicy czy anteny. Dokonamy tego wyboru i wzorem himalaistów, którzy mają swoją koronę ośmiotysięczników wejdę na najwyższe budynki – kończy Marta Górka.

Jako jedna z pierwszych gratulacje zawodniczce złożyła burmistrz Danuta Patalas. – Cieszy nas sukces wschowianki, która nie zapomina o mieście. W ten sposób o Wschowie dowiaduje się za pośrednictwem mediów nie tylko cała Polska. Sądzę, że taka pasja może pobudzać wyobraźnię naszej młodzieży, która niekoniecznie w ten sposób, ale na sportowo, zamiast przy grach komputerowych zechce spędzać wolny czas. Trudno nie wspierać takich działań – mówi burmistrz Patalas. Na zdjęciu podczas spotkania we wschowskim ratuszu przed próbą bicia rekordu. Link do filmiku z udanej próby bicia rekordu Guinnesa w wykonaniu Marty Górki.   https://www.youtube.com/watch?v=6YO_VxRZvPo