Dożynki Powiatowo-Gminne w Przyczynie Górnej

Tegoroczne XIV Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się w sobotę 5 września br. w Przyczynie Górnej.
Tradycyjnie Święto Plonów rozpoczęto korowodem i Mszą Świętą, która była dziękczynieniem za dotychczasowe plony. Obrzęd dożynkowy wykonał zespół Borkowiacy z Borku Wielkopolskiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: poseł Marek Ast, reprezentant Wojewody Lubuskiego Brygida Grzybowicz, radni Sejmiku Wojewódzkiego Małgorzata Gośniowska-Kola i Klaudiusz Balcerzak, Przewodniczący Rady Powiatu Wschowskiego Aleksander Polański, Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka, Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło, przedstawiciele Gminy Wschowa, Sława i Szlichtyngowa oraz wszyscy zgromadzeni. Starościna Karolina Milkowska i Starosta Paweł Dziubaty przekazali włodarzom Powiatu i Gminy chleby dożynkowe, które podzielono między uczestników dożynek.

Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka podziękował wszystkim rolnikom za trud i codzienną pracę, w tak ciężkim okresie, w którym przypadła długotrwała susza. Mimo trudności wykonano piękne wieńce dożynkowe.

Podczas Święta Plonów rozstrzygnięto Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
Na szczeblu Powiatowym zwyciężyli :
I. Zamysłów
II. Konradowo
III. Wyszanów

Na szczeblu Gminnym wygrali:
I. Konradowo
II. Wygnańczyce
III. Olbrachcice

 
Występy artystyczne przedstawiły dzieci i młodzież z gminy Sława, Szlichtyngowa i Wschowa. W późniejszych godzinach zabawy czas umilił Recital Krystyny Dery oraz koncert zespołu „Mixdance” i „Fuks”. Osoby, które odwiedziły Przyczynę Górną zwróciły szczególną uwagę na wystrój z okazji Dożynek Powiatowo-Gminnych oraz pokaz najnowszych maszyn rolniczych, które zaprezentowano na boisku.
Zwycięski Wieniec z Zamysłowa w dniu 6 września br. reprezentował Powiat Wschowski podczas Dożynek Wojewódzkich w Międzyrzeczu, gdzie został wyróżniony.

 
Wyrazy uznania zostały skierowane także do organizatorów dożynek za wysiłek, pracowitość i wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności. Coroczne dożynki mają ogromne znaczenie w polskiej tradycji, są połączone z obrzędami dziękczynnymi zakończenia żniw i prac polowych dla rolników, również to wspaniała okazja do zaprezentowania lokalnych tradycji związanych głównie ze żniwami.

IMG_2260.jpg

IMG_2368.jpg

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież