Trwają akcje informacyjne inspektorów weterynarii

Pomoc zwierzętom podczas wysokich temperatur i działania informacyjne prowadzone w regionie przez inspektorów weterynarii w związku z afrykańskim pomorem świń były tematem spotkania Wojewody Lubuskiego Katarzyny Osos i Zastępcy Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Zbigniewa Marksa.

Zbigniew Marks, Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii w okresie 19.08. – 25.08.2015 r. nie stwierdzono nowych przypadków ASF u dzików, jak również ognisk tej choroby u świń na terytorium Polski.

Nadal prowadzona jest szeroka akcja informacyjna, która ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby na obszary kraju wolne od wirusa.

Zgodnie z oczekiwaniem Wojewody Lubuskiego przedstawiciel inspekcji weterynaryjnej przedstawił dotychczasowe działania informacyjne zrealizowane w regionie w ostatnich miesiącach. Odbywały się liczne spotkania, m.in. z leśnikami, rolnikami, członkami kół łowieckich. Przeprowadzono ponad 100 szkoleń, w których wzięło udział ok. tysiąca osób. W porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad rozdysponowane są na parkingach i stacjach benzynowych wzdłuż autostrady A2 ulotki w 4 językach z najważniejszymi informacjami dotyczącymi prawidłowych zachowań związanych z zapobieganiem chorobie ASF

Podczas spotkania z Zastępcą Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii rozmawiano również o pomocy udzielanej zwierzętom podczas panowania wysokich temperatur. Prowadzone w tym zakresie działania inspektorów weterynarii nie wykazały poważniejszych uchybień w opiece rolników nad zwierzętami.