14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy

Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, to „Zobacz cukrzycę” albo „Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce”.

Oba polskie odpowiedniki trafnie oddają sens hasła angielskiego, zaproponowanego przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF): Eyes on diabetes.

Dzień ten jest okazją do przypomnienia o problemie, z którym żyje wielu ludzi, ale również uświadomienia społeczeństwu niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą. W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów (źródło: http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=163&wid=1 )

W województwie lubuskim z powodu cukrzycy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku obejmowali opieką czynną 40.706 osób (w tym 397 dzieci), natomiast 14.117 osób było leczonych insuliną. Województwo lubuskie było trzecim województwem w Polsce z najwyższą wartością standaryzowanego wskaźnika umieralności z powodu cukrzycy w latach 2011 - 2013.

Dwa główne typy choroby:

TYP 1 - Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji.
TYP 2 - Chorzy na cukrzycę typu 2 (stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań), najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.
Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

Profilaktyka najlepszą metodą zwalczania cukrzycy!

Zapobiec cukrzycy można m.in. poprzez:

prowadzenie prozdrowotnego trybu życia poprzez realizację zasady zdrowego żywienia, która nie tylko dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych ale również umożliwi utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
prowadzenie aktywnego trybu życia, zwiększenie aktywności ruchowej, zarówno w czasie czynności codziennego dnia np. parkowanie samochodu w dalszej odległości od punktu docelowego, wysiadanie z autobusu o 1 przystanek wcześniej, wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, spacer, jazda na rowerze, aerobik, taniec, pływanie, gra w piłkę itd.,
przeprowadzanie badań przesiewowych, które polegają na oznaczeniu poziomu cukru we krwi żylnej metodami laboratoryjnymi, na czczo lub glikemii przygodnej wraz z powtórnym oznaczeniem. W razie potrzeby wykonuje się doustny test obciążenia glukozą. Badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy przeprowadzane są przez lekarzy rodzinnych.
Pamiętajmy, że cukrzyca to nie tylko właściwa kontrola poziomu cukru we krwi, ale również konieczność podjęcia niezbędnych zmian w dotychczasowym stylu życia.

Natomiast w przypadku wystąpienia pierwszych objawów sugerujących cukrzycę takich jak: chudnięcie przy dobrym apetycie, wzmożone pragnienie, oddawanie większej niż zwykle ilości moczu, osłabienie, senność, czy pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia odpowiednich badań.

Na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje 14 poradni diabetologicznych dla dorosłych i 2 poradnie diabetologiczne dla dzieci posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/342/Gdzie_sie_leczyc/

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież