Petycji ciąg dalszy

Wystąpienie Przewodniczącej Prezydium Rady Rodziców - Marzeny Wojdanowicz. Sprawa dotyczy niezrealizowanych obietnic burmistrza dotyczących budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sławie.

Oto pełny tekst ww. przemówienia:

Rada Miasta i Gminy Sława
Henryka Pobożnego 1067-410 Sława

W imieniu Rady Rodziców oraz całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie składamy petycję w związku z brakiem inwestycji dotyczących budowy sali gimnastycznej, boiska sportowego oraz zaplecza socjalnego w wyżej wymienionej placówce przy ulicy Henryka Pobożnego 6, 67-410 Sława.

Uczniowie naszej szkoły (klas IV-VI) aktywnie i z sukcesami uprawiają sport. Martwi nas to, że mają nieodpowiednie warunki do rozwoju fizycznego. Mimo to nasi uczniowie zdobywają liczne sukcesy sportowe. Wyjeżdżając na zawody do innych szkół z zazdrością opowiadają o warunkach tam panujących.
Chcemy, aby nasze dzieci, podobnie jak ich rówieśnicy mogły, na co dzień korzystać z nowoczesnego obiektu. Od kilku lat rodzicom obiecywana jest nowa sala. Czekaliśmy cierpliwie na rozwiązanie tego problemu. Władze Gminy widzą konieczność polepszenia warunków nauki naszych dzieci, ale nie podejmują żadnych konkretnych działań, tłumacząc się brakiem środków na ten cel. Jednak w tym samym czasie inne wioski przy aktywnym wsparciu swych mieszkańców otrzymują nowe obiekty. Takie działanie pozwala wysnuć wniosek, że dopóki nie będziemy głośniej upominać się o nasze prawa, dopóty nie otrzymamy żadnej pomocy.

Szkoła podstawowa w Sławie to następujące obiekty:
przy ul. Ogrodowej 1- 286 uczniów;
przy ul. Henryka Pobożnego 6- 259 uczniów;
Śmieszkowo- 24 uczniów;
Lipinki- 25 uczniów (obecnie uczęszczają do szkoły w Sławie).
Razem wszystkich uczniów jest 594. Jest to największa pod względem liczby uczniów placówka szkolna w gminie.
Do obwodu Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie należą:
miasto Sława;
miejscowości: Przybyszów, Cegłówko, Kuźnica Głogowska, Myszyniec, Zwierzyniec, Tarnówek, Radzyń, Tarnów Jezierny, Gola, Lubiatów, Dębowo, Kremplina, Lubogoszcz, Dąb, Lipinki, Śmieszkowo, Wróblów, Kamienna.

Dalsze statystyki.
Charakterystyka obiektów sportowych szkoły przy ul. Henryka Pobożnego 6:
salka gimnastyczna (pokój ćwiczeń) o wymiarach 12x6m, powierzchnia 72m2
powierzchnia sali na jednego ucznia w klasie 20 osobowej wynosi 3,6m2
powierzchnia sali na jednego ucznia w klasie 26 osobowej wynosi 2,8m2
szatnia sportowa dla dziewcząt o wymiarach 3x3m, powierzchnia 9m2
powierzchnia szatni dziewcząt na jedną uczennicę w klasie 24 osobowej wynosi 0,45m2

szatnia sportowa dla chłopców o wymiarach 5,8x3m, powierzchnia 17,4m2
powierzchnia szatni chłopców na jednego uczenia w klasie 20 osobowej wynosi 0,87m2
boisko z gruntu rodzimego (teren przy szkole).

Reasumując nie posiadamy obiektów, które można nazwać sportowymi. Zapraszamy na oględziny.

Chcemy wyraźnie zaznaczyć, że walka o obiekty sportowe trwa od wielu lat. Niejednokrotnie przedstawiane nam były przygotowane projekty na sale gimnastyczną murowaną, salę namiotową, boisko wielofunkcyjne wraz z pomieszczeniami socjalnymi. Wiemy dobrze ile kosztują takie projekty i na chwile obecną są to środki zamrożone. Rodzicom składane są nowe obietnice, a dzieci i nauczyciele nadal nie mają podstawowych warunków do zajęć sportowych.
Ponadto należy zaznaczyć, że szkoła nie posiada szatni. Uczniowie, zdejmują ubranie wierzchnie w klasach i nie mają możliwości zmiany obuwia. Jest to bardzo duży problem szczególnie w okresie zimowym. 

Wszystkie przedstawione przez nas powyżej dylematy nie są obce władzom miasta. To nie są problemy, które powstały dzisiaj. Od początku funkcjonowania obiektu w obecnym charakterze, w budynku przy ul. Henryka Pobożnego 6, tj. od września 2000roku nie zostały podjęte żadne prace rozwojowe w tym zakresie.
Obecnie problem tylko się pogłębia, a brak koordynacji, współpracy i dialogu prowadzi donikąd.
My jako Rada Rodziców w trosce o rozwój bazy szkolnej nie siedzimy z założonymi rękami. Udało nam się dofinansować budowę placu zabaw w ramach programu „Radosna Szkoła” w wysokości 30 tyś. zł.
W tym roku wyposażyliśmy szatnie dla dzieci klas I-III przy ul. Ogrodowej 1. Koszt wyposażenia wynosił 19 tys. zł. Jak można zaobserwować w okolicznych gminach inwestycje tego typu są powszechne i powstają bez wkładu finansowego Rady Rodziców.

W ówczesnym świecie, w codziennym zabieganiu, dobie komputerów, telewizji i telefonów komórkowych, które niestety stają się codziennością nawet najmłodszych dzieci, prosimy zwrócić uwagę na to, że uczniowie w tym wieku bardzo potrzebują rozwoju fizycznego. Naszym dzieciom, pomimo, że nie mają zapewnionych podstawowych warunków do uprawiania różnych dyscyplin sportowych jeszcze się bardzo chce. W tym miejscu chcemy podziękować nauczycielom wychowania fizycznego, że nie brakuje im zaangażowania. Przecież to właśnie oni biorą na siebie ogromną odpowiedzialność, prowadząc zajęcia w warunkach, w jakich nie powinny być wykonywane. 

Kto poniesie konsekwencję takiego stanu rzeczy, jeśli któremuś z uczniów coś się stanie?

My nie prosimy o wielkie luksusy, nie prosimy o rozrzutność. My chcemy żeby naszym dzieciom zostały zapewnione podstawowe i bezpieczne warunki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież