W niebie nie są Ci potrzebne

Nie zabierajmy swoich narządów do nieba! – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, która do urzędu marszałkowskiego zaprosiła uczniów lubuskich szkół.

Podczas konferencji, która odbędzie się w piątek 12 lutego br. o godz. 12.00, młodzież spotka się ze specjalistami od transplantacji, przeszczepów narządów oraz dawcami i biorcami. Jednym z zaproszonych gości jest 17-letnia podopieczna Stowarzyszenia Nerka, która dwukrotnie przeszła już przeszczep. Do udziału w spotkaniu nt. transplantacji zgłosiła się rekordowa liczba – 250 uczestników!
|
26 stycznia 2016 r. w Polsce świętowano 50 rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki. Jednak potrzeba informowania o idei transplantacji i dawstwie narządów jest nadal bardzo dużą. – O idei transplantacji należy mówić przez cały rok. Działania samorządu województwa w tym zakresie nie słabną. Nasza konferencja adresowana jest do lubuskiej młodzieży, odbędzie się z udziałem specjalistów i koordynatorów transplantologicznych. Pokażemy, że nie warto zabierać swoich narządów do nieba – zachęca Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, która oświadczenie woli nosi od lat zawsze przy sobie.
Jeden dawca ratuje kilka osób
Działania na rzecz transplantacji w województwie lubuskim nie słabną od kilku lat. Dowodem jest chociażby odnowienie listu intencyjnego, którego inicjatorką była marszałek Elżbieta Anna Polak. We wrześniu 2015 r. pod listem „Partnerstwo dla transplantacji w Województwie Lubuskim” podpisało się piętnastu sygnatariuszy – przedstawicieli regionalnych władz, kościoła, uczelni, szpitali i organizacji, a swoim autorytetem wsparł je dodatkowo prof. Marian Zembala, ówczesny minister zdrowia, znany kardiochirurg i transplantolog.
- W ostatnich latach rozdaliśmy już ponad 20 tys. oświadczeń woli. Oznacza to, że co najmniej tylu Lubuszan deklaruje chęć oddania narządów po swojej śmierci. Organy pobrane od jednego człowieka mogą uratować życie kilku osób czekających na przeszczep, dla których medycyna nie znajduje już innego ratunku – mówi Elżbieta Anna Polak.
50 lat po przeszczepie nerki
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia. W 2016 roku tego dnia mija 50 lat od pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłego dawcy. Lekarze, którzy podjęli się tego zadania, uratowali życie 19-letniej dziewczyny.
Dziś w Polsce robi się około tysiąca przeszczepów rocznie – liczba ta jest uzależniona od liczby dawców. Z kolei liczba dawców zależy od wielu innych czynników. Stąd stała potrzeba propagowania idei transplantacji, podnoszenia świadomości społecznej, rzetelnego informowania o przeszczepach. „Oświadczenie woli” to karta, na której każdy może wyrazić swoją zgodę na pobranie narządów w przypadku nagłej śmierci. Karty te są także okazją do poruszenia tematu transplantacji w najbliższej rodzinie – poinformowania bliskich o woli oddania narządów po śmierci. W Polsce przeszczepia się m.in. nerki, serce, płuca czy wątrobę.
Lubuskie: Młodzież i specjaliści o transplantacji
W Lubuskiem – choć nie ma ośrodka transplantologicznego – to odbywają się pobrania narządów. W 2015 r. pobrano narządy od 14 dawców (8 pobrań w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., 3 w Zielonej Górze i 3 w Nowej Soli). Liczba pobrań – w porównaniu z wcześniejszymi latami – znacznie spadła.
12 lutego 2016 r. (piątek) w godz. 12.00-14.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się konferencja adresowana do uczniów lubuskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: dr Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantacji, ks. dr Mariusz Dudka jako przedstawiciel Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Izabela Brzychcy, koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. oraz Wojciech Świtała, ordynator Oddziału Anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze sp. z o.o.
O swoich doświadczeniach opowiedzą także mężczyzna, który był dawcą szpiku oraz 17-letnia zielonogórzanka, która dwukrotnie miała przeszczepianą nerkę.

PROGRAM
lubuskich obchodów
Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji
Zielona Góra, Sala Kolumnowa Sejmiku Województwa Lubuskiego
12 lutego 2016 r.
12.00
Otwarcie konferencji

12.10
Korzyści wynikające z transplantacji narządów
Dr hab. n. med. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii
12.25
Zanim dojdzie do przeszczepu – z perspektywy lekarza
Szymon Michniewicz, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze spółka z o. o.
12.40
Gołębia wrażliwość i stalowe nerwy – rola i zadania koordynatora transplantacyjnego
Izabela Brzychcy, Koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. spółka z o.o.
12.55
Jak uratować życie „bliźniakowi” z innego kraju
Adam Stankiewicz, dawca szpiku
13.10

Historia 17-latki po dwóch przeszczepach nerki
Katarzyna Matysik, podopieczna Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nerka w Zielonej Górze
13.25

Głos Kościoła w sprawie transplantacji
ks. dr Mariusz Dudka – Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

13.35
„Brat dla brata”
projekcja filmu wyprodukowanego na zlecenie Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej
13.55
Pytania, dyskusja, podsumowanie

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież