Zasiłek rodzinny dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z toczącymi się działaniami wojennymi i którzy posiadają status uchodźcy będą uprawnieni między innymi do otrzymania świadczeń rodzinnych.

Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, świadczenie rodzicielskie. Świadczenia rodzinne będą przysługiwać obywatelom Ukrainy, którym nadano PESEL z dodatkowym symbolem UKR.
Ustawowe warunki przyznania poszczególnych świadczeń rodzinnych są takie same dla obywateli Ukrainy, jak i pozostałych osób. Oznacza to, że obywatel Ukrainy wnioskujący o dane świadczenia rodzinne musi spełnić określone ustawą warunki/przesłanki do ich przyznania. Ustawa pomocowa wprowadziła tylko trzy wyjątki od określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych zasad:
- brak warunku dostępu do rynku pracy obywateli Ukrainy, których dotyczy ustawa pomocowa;
- niewliczanie osoby nieprzebywającej na terytorium RP do dochodu rodziny – zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy;
- prawo do świadczeń rodzinnych dla opiekuna tymczasowego ustanowionego przez sąd.
Wnioski o świadczenie rodzinne można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sławie przy ulicy Henryka Pobożnego 6. Wnioski i załączniki do wniosków muszą być wypełnione w języku polskim. Ośrodek udostępni poglądowe wzory wniosków o zasiłek rodzinny w języku ukraińskim.
Сімейна допомога громадянам України
Громадяни України, які прибули до Польщі у зв'язку з триваючими бойовими діями та мають статус біженця, матимуть право, зокрема, на отримання сімейних пільг. Сімейними виплатами є: сімейна допомога та надбавки до сімейної допомоги, допомога по догляду, одноразова допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною. Сімейні пільги надаватимуть громадянам України, яким надано PESEL із додатковим символом UKR.
Законодавчо встановлені умови призначення індивідуальних сімейних пільг для громадян України є такими ж, як і для інших осіб. Це означає, що громадянин України, який звертається за отриманням сімейної допомоги, повинен відповідати умовам/умовам їх надання, визначеним Законом. Закон про допомогу запровадив лише три винятки з правил, викладених у Законі про сімейні допомоги:
- відсутність умов доступу на ринок праці для громадян України, на яких поширюється дія Закону про допомогу;
- особа, яка не перебуває на території Республіки Польща, не включається до доходу сім'ї - відповідно до декларації заявника;
- право на сімейну допомогу тимчасовому опікуну, призначеному судом.
Заяву на отримання сімейної допомоги можна подати у центрі соціального захисту у Славі на вулиці Генріка Побожного, 6"Гуминітарна допомога". Заяви та додатки до заяв необхідно заповнювати польською мовою. У центрі нададуть вам зразки заяв на отримання сімейної допомоги українською мовою.

4214_zasilek_rodzinny.png