Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Wczoraj przy ulicy Długiej, na skwerze przy przystanku szkolnym w Łupicach odbyły się pierwsze powiatowe obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania WIelkopolskiego pod patronatem starosty powiatu wschowskiego, pana Andrzeja Bielawskiego.

W organizację wydarzenia zaangażowana była Patriotyczna Sława oraz młodzież szkół średnich klas mundurowych ze Wschowy i Sławy.
W miejscu, w którym odbywały się uroczystości znajduje się kamień z tablicą upamiętniająca dowódcę Powstania Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbora - Muśnickiego którą odsłonięto rok temu.
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego oraz wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Następnie głos zabrał starosta wschowski, pan Andrzej Bielawski.
Z inicjatywy Prezydenta RP, pana Adrzeja Dudu po raz pierwszy obchodzimy nowe Święto Narodowe jakim jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po 103 latach od rozpoczęcia Powstania WIelkopolskiego, potomkowie Powstańców Wielkopolskich mogą cieszyć się z nowego święta. Jest to święto bardzo ważne dla naszego regionu. Trzeba bowiem podkreślić, że Powstanie Wielkopolskie nie odbywało się jedynie na terenach dzisiejszej Wielkopolski, ale także na większości ziem dzisiejszego województwa lubuskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział nam po uroczystościach starosta wschowski.
Po wystąpieniu Andrzeja Bielewskiego, historię Powstania przybliżyła młodzież z ZSP Sława a historyk ze sławskiej szkoły średniej, pan Sławomir Basiński wygłosił okolicznościowy wykład.
Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W trakcie uroczystości najbardziej zasłużeni działacze otrzymali wysokie odznaczenia. Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP otrzymał płk Przemysław Gliński, Srebrny Krzyż Związku Piłsudczyków RP Przemysław Wojciech a medal przyznany przez Wojewodę Lubuskiego, Stanisław Derenda.
O godzinie 18:00 powitano uczestników nocnego biegu do grobu gen. Dowbora Muśnickiego. Uczestnicy biegu mieli do pokonania 103 km z Łupic do Lusowa pod Poznaniem, by uczcić 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.