Park otwarty

Dwa dni temu miał miejsce końcowy odbiór inwestycji, która od ponad roku realizowana była w Sławie. Jak sama nazwa wskazuje projekt pt. „Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Sławie” miał na celu przywrócenie walorów tej części miasta.

Wiele ze zrealizowanych prac nawiązywało w dużej mierze do koncepcji Karla Eduarda Petzolda — założyciela parku. W części miejskiej wszystkie ścieżki zyskały nową naturalną nawierzchnię tzw. HanseGrand. Pojawiły się także stylowe słupy oświetleniowe wraz z kamerami monitoringu, co w istotny sposób ma wpłynąć na bezpieczeństwo. Od strony Starego Rynku stanęła bezobsługowa toaleta miejska. W tym miejscu wybudowana została również brama wejściowa pokryta piaskowcem. Remontu doczekał się także mostek nad Czernicą. Jego konstrukcja została wzmocniona, wykonano też balustradę z ażurowej cegły klinkierowej. Pojawiły się elementy małej architektury takie jak ławki, kosze, drogowskazy czy tablice informacyjne o charakterze edukacyjnym i przyrodniczym. Ważną rolę w tym projekcie odegrała przyroda. Na drzewach zamontowano budki lęgowe dla ptaków. W parku pojawiły się łącznie 124 drzewa oraz 1380 krzewów. Jak wiadomo, nic tak nie upiększa przestrzeni, jak kwiaty. Dlatego też w projekcie przewidziano nasadzenia kwiatów wieloletnich. Teren parkowy wzbogacił się o 5953 byliny i 2150 bluszczy. Dodatkowo powstały trawniki o łącznej pow. 7620 m² oraz łąka kwietna.

Inwestycja ta została zrealizowana przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, a jej całkowity koszt to 3,682 mln zł z tego 3,129 mln zł to wkład UE co stanowi 85%. Wkład gminy to 553 tys. zł.

Co ciekawe wandale już zdążyli zainteresować się Parkiem Miejskim. Tym razem, jak widać na piątej fotografii w naszej galerii, "przepięknym" malowidłem został przyozdobiona skrzynka elektryczna.
Jest ona usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie kamer monitoringu. Czy zatem straż miejska zna już tożsamość parkowego artysty? Czy może jednak "utalentowana ręka" jest niewidzialna dla kamer monitoringu?
Postaramy się tego dowiedzieć.