Wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobków

Jak wiemy, 6 maja do pracy mogą wrócić przedszkola i żłobki o ile organ założycielski nie zadecyduje inaczej.
Główny Inspektor Sanitarny, ostatniego dnia kwietnia opublikował szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne, właśnie dla tego typu placówek.

W wyznaczonej, stałej sali, która wietrzona będzie co najmniej raz na godzinę, może przebywać jedna grupa (max. 12 dzieci). Grupy nie powinny się ze sobą stykać.
W pewnych uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, grupę można powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci. Ponadto do grup powinni być przydzieleni stali opiekunowie.

Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli i innych sprzętów, znajdujących się w niej.

Dzieci nie powinny przynosić ze sobą zbędnych przedmiotów.
W sali, w której będą przebywały dzieci, nie może być przedmiotów, zabawek czy sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Wykorzystywane przybory sportowe takie jak piłki, skakanki, obręcze należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

Opiekunowie powinni zachowywać dystans, minimum 1,5 metra od siebie. Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie powinny podchodzić do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych bliżej niż na 2 m.
W placówce, na 15 metrów kwadratowych, może przebywać tylko jeden rodzic z dzieckiem a personel pomocniczy i kuchenne nie powinien kontaktować się z dziećmi i opiekunami grup.

Do przedszkola czy żłobka mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Opiekunowie również muszą być zdrowi. Gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.

Sanepid rekomenduje zakup przynajmniej jednego, najlepiej bezdotykowego termometru na grupę. Placówki powinny mieć zapewniony szybki kontakt z opiekunami lub rodzicami dzieci. Ponadto placówka powinna uzyskać ich zgodę, na pomiar temperatury jeżeli u dziecka wystąpią niepokojące objawy.
Gdyby tak się stało, dziecko należy odizolować w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie poprosić opiekunów, aby je odebrali.

Na świeżym powietrzu, na terenie placówki, dzieci powinny przebywać przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości. Sprzęt na placu zabaw lub boisku powinien być regularnie czyszczony przy użyciu detergentu lub dezynfekowany. Gdy nie ma takiej możliwości, sprzęt należy zabezpieczyć przed użyciem.

Grupy nie powinny wychodzić na spacery poza teren placówki.

Przed wejściem do budynku powinien znajdować się płyn dezynfekujący wraz z informacją o obowiązkowym dezynfekowaniu rąk przez wchodzące osoby dorosłe.
Każdy rodzic czy opiekun powinien mieć rękawiczki oraz zakryty nos i usta.

Dzieci powinny często myć ręce.

Sanepid rekomenduje też monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników. Wskazuje, że przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy, powinni być wyposażeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka).

W pomieszczeniach sanitarno - higienicznych powinny znajdować się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk. Toalety dezynfekowane powinny być na bieżąco.
Nie można korzystać z fontann i źródełek wody pitnej, a dzieci powinny korzystać z innych dystrybutorów wody pod okiem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS.

Należy w miarę możliwości zapewnić odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególnie też należy zwracać uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.

Posiłki powinny być wydawane zmianowo. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 stopni C lub je wyparzać. Dostawcy kateringu powinni dostarczać je w pojemnikach wraz ze sztućcami jednorazowymi. Posiłki powinny być spożywane w miejscach do tego przeznaczonych.

W przypadku podejrzenia zakażenia COVID - 19 wśród personelu placówki, należy mieć przygotowaną procedurę postępowania. Wyznaczone lub przygotowane też powinny być pomieszczenia, w których osoba ze zdiagnozowanymi objawami chorobowymi będzie mogła być odizolowana.
W pracę z dziećmi powinny być zaangażowane osoby poniżej 60 lat, bez żadnych problemów zdrowotnych.

Sanepid zauważył też, że w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę lub konsultację do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież