Bezpieczne ferie

Początek ferii to dobry moment aby przypomnieć sobie część zasad bezpiecznego wypoczynku.

Korzystaj tylko ze zorganizowanych lodowisk – nie ślizgaj się na zamarzniętych jeziorach i rzekach.
Na sankach i nartach zjeżdżaj tylko w miejscach znajdujących się z daleka od ruchu samochodów.
Nie doczepiaj sanek do samochodu.
Nie rzucaj się kulkami śnieżnymi nie wkładaj do miękkiego śniegu kawałków lodu lub kamieni.
Nie rzucaj kulkami śnieżnymi w przejeżdżające pojazdy.
Nigdy nie wpuszczaj obcych do mieszkania.
Nie chwal się przed kolegami i obcymi wartościowymi przedmiotami np. telefonem, zegarkiem.
Rozsądnie korzystaj z Internetu – nigdy nie masz pewności kto jest po drugiej stronie, nikomu nie podawaj swojego adresu i numeru telefonu, nie umawiaj się z obcymi przez Internet.
Zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz.
Nigdy nie wbiegaj na lód, gdyż nie znasz jego grubości. Jednak jeżeli znajdziesz się na zamarzniętym jeziorze lub stawie postępuj według poniższych wskazówek.

Gdy lód zacznie pękać połóż się na nim w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:
Nie wpadaj w panikę.
Nie wykonuj zbędnych ruchów.
Działaj szybko i zdecydowanie.
Złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą.
Staraj się wejść na lód.
Trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.
Do kogo powinni zgłaszać się rodzice

badanie stanu technicznego autokaru, czas pracy kierowców oraz ich trzeźwość - Policja, Inspekcja Transportu Drogowego
w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na zimowisku, kolonii, np. złej opieki - Kuratorium Oświaty, na terenie którego odbywa się zorganizowany wypoczynek
w przypadku zastrzeżeń do warunków higieniczno-sanitarnych na kolonii lub zimowisku - Państwowa Inspekcja Sanitarna
W naszym regionie ferie zimowe potrwają od 27 do 9 lutego 2020 r.

Gmina Sława
Powiat Wschowa