Pierwszy dzień obchodów Lata bez Granic 2019 w Sławie

Tradycją jest już że inauguracja Dni Sławy odbywa się w auli Szkoły Podstawowej im. F. Niewidziajły w Sławie. 
Nie inaczej było w tym roku. Wydarzenie rozpoczęło się od koncertu zespołu Sławianie, który promował w ten sposób swoją pierwszą płytę, pt. Śpiewamy dla Sławy.

Zaraz po występie Sławian, głos zabrał burmistrz Sławy, Cezary Sadrakuła, który oficjalnie rozpoczął obchody Dni Sławy 2019.
Następnym, również tradycyjnym już punktem pierwszego dnia obchodów było wręczenie godności Sławski Laur i honorowego obywatela gminy Sława.
W tym roku Sławski Laur otrzymali:
- Pan Edward Hetmański. Mieszkaniec Kuźnicy Głogowskiej, urodzony w 1925 roku. Po wojnie, gdy wrócił z przymusowych robót w Niemczech, swoich bliskich odnalazł w Sławie i tutaj się osiedlił. Od 1987 roku jest członkiem Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany.
- Pan Stanisław Karolczak - mieszkaniec Przybyszowa urodzony w 1927 roku. Po II Wojnie Światowej przywędrował z wielkopolski do gminy Sława, gdzie się osiedlił, pracował jako rzemieślnik i służył pomocą lokalnej społeczności.
- Pan Antoni Orłowski. Jest działaczem środowisk kresowych ze Starego Strącza. Dzięki jego działalności mieszkańcy naszej gminy mają szansę poznać trudną i bolesną historię Polski. To z jego inicjatywy w 2013 roku obok kościoła w Starym Strączu stanął głaz i tablica upamiętniająca osoby pomordowane na dawnych kresach Rzeczypospolitej.
- Pan Maciej Kaczorowski - mieszkający w Sławie, wieloletni trener klubu UKS Sparta Sława.
- Pan Wiesław Klecha - mieszkający w Spokojnej wieloletni prezes klubu Dąb Przybyszów.
- Pan Marek Szafer - mieszkaniec Kuźnicy Głogowskiej, nauczyciel, trener, wychowawca młodzieży. Przez kilka lat trenował KS Dąb.

Tytuły honorowego obywatela otrzymali:
- Państwo Dorota i Marek Łapińscy - mieszkańcy Wrocławia, którzy w Sławie zadomowili się kilkanaście lat temu nabywający OW Wratislavia w Radzyniu. Są pomysłodawcami i organizatorami festiwalu Las, Woda & Blues, który w tym roku odbył się już po raz trzynasty. Są inicjatorami powstania pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Polskiego Bluesa.
- Pan Jerzy Górski - mieszkaniec Głogowa, nierozerwalnie związany ze Sławą od ponad 20 lat. Jego niesamowitą historię można poznać oglądając film pt. "Najlepszy". Organizator Sławskiego Festiwalu Triathlonu.

W czasie otwarcia Dni Sławy w auli Szkoły Podstawowej w Sławie można było podziwiać wystawę fotograficzną Piotra Dziełakowskiego pt. "Żubr w Lesie".

Kolejnym punktem pierwszego dnia obchodów święta Sławy było koncert Haliny Frąckowiak w kościele pw Św. Michała Archanioła w Sławie. Występ Polskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów przyciągnął do sławskiej świątyni prawdziwe tłumy.
Na zakończenie pierwszego dnia Lata Bez Granic na scenie przy plaży miejskiej wystąpił kabaret Czesuaf.
Publiczność przez ponad godzinę świetnie bawiła się oglądając niebanalne skecze kabaretowe. 
Po kabarecie na scenie pojawił się Łukasz Kaczmarczyk, znany z Kabaretu Młodych Panów, który zaprezentował niezwykle ciekawy i zabawny Stand Up.

galeriaa.jpg

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież