Ciekawe odkrycie

Zadzwonił do naszej redakcji nasz czytelnik, Antoni Porażka, głogowianin przyjeżdżający często do Sławy, którego od lat interesuje historia obu miast.

Jak twierdził na terenie sławskiego Starego Rynku zamontowane są jeszcze poniemieckie kratki ściekowe. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć i okazało się że wszystkie kratki zamontowane na Starym Rynku są w znakomitym stanie, co widać na zdjęciach (poza jedną uszkodzoną wyraźnie mechanicznie). Wszystkie ponadto wyprodukowane zostały przed 1939 rokiem w odlewni żeliwa w Głogowie tak więc mają już ponad 80 lat. Powstały one w GEBR MOMMA GLOGAU. Jak powiedział nam Leszek Lenarczyk –dyr. Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, jest to nazwa przedwojennej głogowskiej odlewni żeliwa. Okazuje się że nasze miasta były związane ze sobą już przed wieloma laty.