Koniec z ptasią grypą?

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podsumował działania związane ze zwalczaniem wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków w województwie lubuskim.

Walka z epidemią wymagała ogromnej determinacji, zaangażowania sił i środków, ale wyszliśmy obronna ręką z tej trudnej sytuacji – mówił wojewoda.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podczas konferencji prasowej zaznaczył, że w sumie w województwie lubuskim zdiagnozowano 18 ognisk wirusa grypy H5N8, a w kulminacyjnym czasie do zwalczania ptasiej grypy zaangażowanych było ok. 300 osób i 130 pojazdów z wojewódzkich służb, straży oraz inspekcji. Wojewoda podkreślił, że walka z epidemią wymagała ogromnej determinacji, zaangażowania sił i środków, aby zwalczać wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków.

– Wywieźliśmy prawie 6 tysięcy ton utylizowanych ptaków, prawie 13 tysięcy ton ściółki, a 1 076 283 ptaków zlikwidowano w ramach zwalczania choroby. Myślę, że wyszliśmy obronna ręką z tej trudnej sytuacji – podkreślił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. – Podziękowania za wsparcie należą się wszystkim służbom zaangażowanym w działania, bez których nie byłoby możliwe zwalczanie wirusa grypy ptaków – dodał wojewoda Dajczak.

Wojewoda Lubuski wydał 22 rozporządzenia określające obszary zapowietrzone i zagrożone, sposób oznakowania. Cyklicznie raportował o sytuacji do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie akcji wojewoda spotkał się również z Ministrami: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji (osobiście i w ramach wideokonferencji), ze starostami i wójtami oraz z hodowcami. Podczas licznych spotkań omawiano zasady zapobiegania i przeciwdziałania przenoszeniu wirusa, zasady bioasekuracji, pomocy państwa.

W miesiącach grudzień 2016 r. – styczeń 2017 r. potwierdzono grypę ptaków w 17 fermach hodowlanych na terenie powiatów gorzowskiego i międzyrzeckiego, na których hodowanych było ok. 398 tys. szt. drobiu (indyk, kaczka, gęś, brojler kurzy) oraz w jednym gospodarstwie w m. Sulechów (25 szt. drobiu) – razem 18 ognisk. (do 22 lutego wygaszono 10 ognisk).

W ramach zwalczania choroby zlikwidowano 1076283 ptaków w tym:

w ogniskach – 440173 sztuk w 75 stadach w 18 fermach,
w obszarach zapowietrzonych – 626798 ptaków w 34 fermach komercyjnych,
w obszarach zapowietrzonych w gospodarstwach przyzagrodowych - 9312 ptaków.
Do 21 lutego 2017 r. wywieziono do utylizacji i kompostowania ok. 13 434 tony obornika, paszy oraz słomy.

W konferencji udział wzięli: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch oraz Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież