Park otwarty dla spacerowiczów

W minionym tygodniu rozpoczęła się procedura odbiorcza inwestycji, która od niespełna roku realizowana była w Sławie. Jak sama nazwa wskazuje projekt pt. „Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Sławie cz.2” miał na celu przywrócenie walorów tej części miasta i jest kontynuacją inwestycji, która zakończyła się w 2020 roku w części miejskiej.

Prace zostały przeprowadzone na terenie południowym, w kierunku Radzynia. Podobnie jak w przypadku pierwszej części wymieniona została nawierzchnia parkowych ścieżek. Ziemię zastąpiło kruszywo mineralne tzw. Hanse Grand. Łącznie powstało ponad 2000 metrów bieżących traktów spacerowych. Całość oświetla 58 stylizowanych lamp, na których zamontowane zostały kamery monitoringu, tak aby w pełni zadbać o komfort i bezpieczeństwo spacerowiczów. Pojawiły się także elementy małej architektury - 30 ławek parkowych wraz z taką samą ilością koszy na śmieci czy też tablice informacyjne, drogowskazy oraz słupki ograniczające wjazd pojazdów na trakty spacerowe.
Przebudowę przeszły dwa istniejące mostki. Powstał także jeden całkiem nowy, który połączył oba brzegi stawu znajdującego się w sercu tego miejsca.
Projekt ten to nie tylko zmiany estetyczne, dużą rolę pełni bowiem w nim zieleń. Nasadzonych zostało 109 drzew i setki krzewów. Jak wiadomo, nic tak nie upiększa przestrzeni, jak kwiaty. Dlatego też w projekcie przewidziano nasadzenia kwiatów wieloletnich. Teren parkowy wzbogacił się o przeszło tysiąc bylin.
W ramach zadania wykonano także bagrowanie linii brzegowej, co przyniosło efekt w postaci odsłonięcia widoku na Jezioro Sławskie. Wokół stawu oraz Wyspy Konwaliowej znajdującej się w jego centrum wykonano faszynowanie brzegów. Dzięki temu procesowi brzegi zostały umocnione, a także poprawił się ich wizualny zarys. Większość z założeń nawiązuje do koncepcji projektanta pierwotnego wzoru sławskiego parku - Karla Eduarda Petzolda.
Koszt całkowity zadania to 4.322.179,15 zł, z czego 3.690.000,00 zł to kwota pozyskanych środków z programu "Polski Ład". Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo "GIERA" Inżynieria Środowiska Mateusz Giera z Lasocic.
galeriaa.jpg

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież