Poczuć się jak prawdziwy chemik, czyli zajęcia na uczelni

W ubiegłą sobotę grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie i Szkoły Podstawowej w Ciosańcu wybrała się do Wrocławia, by tam wziąć udział w warsztatach chemicznych.

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego młodzież uczestniczyła w zajęciach praktycznych oraz wysłuchała wykładu o kompozycjach zapachowych. Ponadto uczniowie zwiedzili poszczególne pracownie. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz luminescencji banknotów, banderol i dokumentów typu paszport, dowód rejestracyjny. Równie duże zainteresowanie wzbudził mikroskop elektronowy. Uczniowie zobaczyli pyłki czarnego bzu, mniszka lekarskiego, skorupkę jajka, komara w bardzo dużym powiększeniu. Pod mikroskopem optycznym oglądali kryształy różnych soli, cukru. Mogli osobiście posrebrzyć bombki czy zanurzyć różne ciała w ciekłym azocie. Przeprowadzili oni destylację ropy naftowej w wirtualnym laboratorium.
Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli okazję poczuć się jak młodzi naukowcy. Zobaczyli, jak pasjonującą dziedziną nauki jest chemia. Być może wśród nich już jest przyszły chemik?
galeriaa.jpg

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież