Uroczystości 83. rocznicy agresji ZSRS na Polskę

W przeddzień rocznicy sowieckiej napaści na Polskę na Placu Pamięci Narodowej i przy Skwerze Sybiraków w Sławie wspomniane zostały tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

Mieszkańcy Sławy i okolic spotkali się, by uczcić pamięć ofiar agresji i okupacji radzieckiej, poległych w obronie naszej Ojczyzny, więzionych i zesłanych na „nieludzką ziemię”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sławskiego samorządu z Burmistrzem Sławy na czele, delegacje: sławskiego Koła Sybiraków, placówek oświatowych, 12. Sławska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki i służb mundurowych. 17 września 1939 roku, łamiąc Polsko-sowiecki pakt o nieagresji, czerwonoarmiści wkroczyli na teren II Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych systemów był rozbiór osamotnionej Polski. Atak na Polskę, która broniła się przed niemiecką inwazją, był swoistym nożem w plecy wymierzonym przez wschodniego sąsiada. Obecni na dzisiejszym spotkaniu uczcili pamięć naszych przodków, którzy w pamiętnym wrześniu 1939 roku do końca walczyli o wolną Polskę. Krótkie wystąpienie historyczne przygotowali podopieczni Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie, po nich poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.