Uważajmy na oszustów internetowych

Pomysłowość oszustów internetowych nie zna granic. Tylko nasza czujność, wnikliwość i zasada ograniczonego zaufania mogą uchronić nasze oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych. Pamiętajmy, aby ostrożnie korzystać z najnowszych rozwiązań techniki a indywidualne dane do logowania zachować dla siebie i nikomu ich nie udostępniać. Dane kart płatniczych nie podawać osobom co do których możemy mieć wątpliwości.

Pomimo policyjnych rad i wskazówek opisujących metody działania oszustów internetowych, ich pomysłowość nie zna granic i co rusz wymyślają kolejne możliwości pozbawienia nas oszczędności niekiedy całego życia. Bardzo często gubi nas brak zasady ograniczonego zaufania i przeświadczenie, że mamy do czynienia po drugiej stronie z osobą uczciwą. Bardzo często, jak wynika z policyjnych zgłoszeń tak nie jest.
Aby ustrzec się przed utratą pieniędzy z konta zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek:
- nigdy nie udostępniaj swoich haseł, numerów kart płatniczych,
- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,
- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie,
- płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych,
- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,
- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,
- otrzymując ofertę e-mailem, smsem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież