BUDOWA NOWEJ STACJI UZDATNIANIA WODY

W Lubogoszczy inwestycja w fazie realizacji.

W Lubogoszczy trwają prace nad budową nowej stacji uzdatniania wody. Nowa stacja uzdatniania wyposażona będzie w nowoczesne filtry, napowietrzanie wody oraz sterowany automatycznie układ technologiczny uzdatniania wody. Zostaną także wybudowane dwa zbiorniki czystej wody o łącznej pojemności 460m3. Po wybudowaniu nowej stacji zwiększy się jej wydajność, która wynosić będzie 230m3/h, dzięki czemu możliwe będzie podłączenie do istniejącej sieci wodociągowej kolejnych miejscowości tj. Lubiatów, Krępina, Lubogoszcz-Dąb i Radzyń.

Prace nad budową nowej stacji zostały rozpoczęte we wrześniu 2014r. i mają być zakończone w marcu 2015r. Całość inwestycji ma kosztować ok. 2 600 000,00 zł, i będzie sfinansowana z budżetu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sława Sp. z o.o. oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (972.500,00zł).

Obecna stacja uzdatniania wody posiada technologię uzdatniania z lat 80-tych. Jest to technologia przestarzała i w miarę możliwości wycofywana z użytkowania przez większość wodociągów. Do tej pory za jakość wody odpowiadają dwa hydrofiltry o pojemności 60m3 każdy, natomiast za utrzymywanie ciśnienia w sieci wodociągowej są odpowiedzialne pompy głębinowe, które również wykorzystywane są do dostarczania wody surowej jak i też do przeprowadzania płukania złóż filtracyjnych. W nowej stacji za jakość wody będą odpowiedzialne dwa aeratory do napowietrzania wody surowej, cztery odżelaziacze oraz cztery odmanganiacze. Ciśnienie w sieci wodociągowej będzie utrzymywane zestawem hydroforowym, który będzie pobierał wodę z zbiorników wyrównawczych. Natomiast płukanie złóż filtracyjnych przeprowadzi odrębna pompa płuczna. Budowana stacja będzie pracować całkowicie automatycznie. Pracą będzie zarządzać mikroprocesorowy sterownik, który zapewni automatyczne działanie procesom filtracji, płukania filtrów oraz będzie zarządzał pracą pomp głębinowych i zestawem pomp hydroforowych.

źródło facebook.