28 lipca - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Święto to obchodzone jest corocznie w dniu urodzin prof. Barucha Samuela Blumberga, lekarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz opracowanie szczepionki przeciwko niemu.

Obchody Światowego Dnia WZW mają na celu podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa, zwrócenie uwagi na problemy wynikające z rosnącej liczby zakażonych oraz zintensyfikowania walki z WZW. Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby (oprócz malarii, gruźlicy oraz HIV/AIDS) jako jedne z największych zagrożeń dla rodzaju ludzkiego. Co roku w wyniku HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób na świecie. Wobec faktu, że już co 12 osoba na świecie zakażona jest jednym z tych wirusów, Światowa Organizacja Zdrowia uznała zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.

WZW jest chorobą zapalną wątroby, najczęściej spowodowaną infekcją wirusową. Istnieje 5 głównych wirusów WZW określanych jako typy A, B, C, D i E. Te 5 typów wirusa jest najgroźniejszych z uwagi na ich śmiertelność oraz potencjał do szybkiego rozprzestrzeniania się. W szczególności WZW B i C powodują chroniczne zachorowania u setek milionów ludzi na całym świecie i są najczęstszą przyczyną raka i marskości wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – potocznie nazywane „żółtaczką pokarmową”, która jest ostrą chorobą zakaźną, rozwija się w wyniku uszkodzenia wątroby przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Zachorowania występują głównie latem i wczesną jesienią. Do grup ryzyka należą: osoby wyjeżdżające na wakacje w rejony endemiczne, zatrudnione na oddziałach dziecięcych w szpitalach, przedszkolach, laboratoriach medycznych, pracownicy kanalizacji.

Główne konsekwencje zakażeń wirusem HAV:

20 % chorych wymaga hospitalizacji,
ryzyko ciężkiego przebiegu WZW typu A rośnie wraz z wiekiem chorego,
możliwym powikłaniem jest nadostre zapalenie wątroby.
Należy pamiętać, że najważniejszym sposobem zapobiegania rozpowszechnianiu się HAV jest zachowanie higieny.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – tzw. „żółtaczka wszczepienna” lub „żółtaczka zakaźna typu B”, jest najczęstszą chorobą wątroby. Jego przyczyną jest wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie przenosi się poprzez trzymanie się za ręce, korzystanie z tych samych sztućców, całowanie, przytulanie, kaszel, kichanie lub karmienie piersią. Możliwymi formami przenoszenia wirusa zapalenia wątroby typu B jest m.in.: naruszenie ciągłości skóry skażonymi narzędziami (tatuaże, zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie, stomatologiczne), zakażenie płodu i noworodka od matki nosicielki, przetoczenia krwi i jej produktów, kontakty seksualne z nosicielem wirusa.

Główne konsekwencje zakażeń wirusem HBV:

według danych WHO to drugi, najważniejszy po tytoniu czynnik rakotwórczy,
może być przyczyną nawet 80% przypadków raka wątrobokomórkowego,
może być przyczyną wystąpienia nadostrego zapalenie wątroby,
może być przyczyną wystąpienia marskości i niewydolności wątroby.
WZW typu C (HCV) jest najczęściej rozprzestrzeniane poprzez zakażoną krew – w trakcie transfuzji, dożylnego podawania leków lub w trakcie operacji medycznych. Mniej częste, ale możliwe jest także zakażenie podczas stosunku seksualnego.

Infekcja wirusem typu D (HDV) występuje tylko u chorych już zarażonych wirusem typu B. Jednoczesne występowanie tych dwóch typów wirusa może skutkować znacznym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Szczepionki przeciwko wirusowi typu B najczęściej chronią także przed zakażeniem HDV.

Wirus typu E (HEV) – podobnie jak HAV – jest najczęściej przenoszony poprzez zakażoną wodę lub żywność. Ten typ wirusa jest jedną z częstszych przyczyn występowania WZW w krajach rozwijających się, ale ma także rosnący udział w przypadkach tej choroby w krajach rozwiniętych. Bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciwko HEV została opracowana, ale nie jest jak do tej pory ogólnodostępna.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. w 2013 roku w województwie lubuskim zanotowano 30 zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B, w tym dwa stany ostre. Hospitalizowano 14 osób. Natomiast na WZW typu C odnotowano 151 zachorowań (przypadki potwierdzone laboratoryjnie). Liczba zachorowań w porównaniu do 2012 r. zwiększyła się o 11 osób. Zwrócić należy uwagę, że wirusowe zapalenie wątroby typu C ma na ogół wieloletni, bezobjawowy przebieg. W 2014 r. na terenie województwa lubuskiego z powodu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby hospitalizowano 473 pacjentów.

Na terenie województwa lubuskiego osoby z wirusowym zapaleniem wątroby w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą skorzystać z porad specjalistycznych w:

Poradniach leczenia chorób zakaźnych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. spółka z o.o. oraz Szpitalu Wojewódzkim SPZOZ im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze,
Poradni WZW w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lubuska Specjalistyczna Poradnia Chorób Wątroby Sp. z o.o. w Zielonej Górze.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież