Uczniowie z Ciosańca na wycieczce

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” w dniach od 26 do 30 kwietnia uczniowie klas 1-3 i 4-8 Szkoły Podstawowej w Ciosańcu ponownie wyruszyli na wycieczkę, tym razem na północ Polski.

Wyprawa rozpoczęła się od położonego na wyspie Wolin Centrum Słowian i Wikingów. Uczestnicy mogli obejrzeć skansen, który jest rekonstrukcją zabudowy Wolina z okresu wczesnego średniowiecza, a także przejść przez bramę i poczuć się jak 1000 lat temu.
Młodzi turyści odwiedzili Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, gdzie prezentowane są eksponaty dotyczące plemienia Wolinian, systemu obronnego miasta, rzemiosła i wierzeń jego średniowiecznych mieszkańców.
Kolejnym punktem programu wycieczki było wejście na najwyższą morską latarnię na polskim wybrzeżu, która znajduje się w Świnoujściu. Do pokonania było 308 schodów. Ten punkt programu pozostawił pewien niedosyt, więc uczestnicy postanowili zdobyć kolejną latarnię, tym razem w Niechorzu.
Następnie w Trzęsaczu, w Multimedialnym Muzeum poznawali historię i legendy związane z miasteczkiem i ruinami kościoła pw. św. Mikołaja, a także informacje geograficzne o 15. Południku. Wycieczkowicze przekonali się, że należy czuć respekt przed siłami przyrody.
W Międzyzdrojach starsi uczniowie udali się do Oceanarium, gdzie mieli możliwość zobaczyć ryby z najdalszych zakątków świata – drapieżne rekiny i mureny, przepięknie ubarwione ryby raf koralowych – błazenki, rogatnice, ustniczki oraz słodkowodne piękności – jesiotry, cichle, arapaimy oraz wiele innych.
W drodze powrotnej uczniowie poznali historię najstarszego obiektu sakralnego na Pomorzu Zachodnim – Katedry w Kamieniu Pomorskim.
Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Uczniowie wrócili zmęczeni ale zadowoleni.