Zebranie Społecznej Straży Rybackiej w Sławie

W sobotę 15 lutego w restauracji Sławianka odbyło się zebranie Społecznej Straży Rybackiej, podsumowujące działanie w 2019 roku.

Strażnicy podsumowali ubiegłoroczne działania oraz rozmawiali na temat nowych zachowań ryb, związanych ze zmianami klimatycznymi.
W związku z tymi zmianami Społeczna Straż Rybacka, będzie zmuszona przemodelować swoje działania na akwenach Gospodarstwa Rybackiego Sława.
Strażnic mają nadzieję na dalsza współpracę z wędkarzami w eliminowaniu kłusownictwa oraz negatywnych zachowań na wodzie.
- W tej chwili największym kłopotem dla nas jest ASF, ponieważ większość naszych wód znajduje się na terenach leśnych. Jednak już uzyskaliśmy zgodę od Powiatowego Lekarza Weterynarii i będziemy rozmawiać ze Strażą Leśną na temat warunków naszej obecności na tych terenach - powiedział nam komendant Społecznej Straży Rybackiej, pan Damian Piętka.
Podsumowanie działań Społecznej Straży Rybackiej w Sławie w 2019 roku:
- wykonano 102 służby kontrolne,
- strażnicy przepracowali 314 godzin,
- skontrolowano 496 wędkarzy,
- przeprowadzono 80 rozmów z wędkarzami na temat prawidłowych zachowań w rejonie akwenów wodnych,
- 10 wspólnych działań z policją, 17 ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Sława Śląska, 6 działań wspólnych z OSP
- przeprowadzono 17 służb z wykorzystaniem płetwonurków,
- przeprowadzono 9 spotkań szkoleniowych, mających na celu podniesienie kwalifikacji strażników pod kątem znajomości przepisów prawa, dotyczących korzystania z wód Gospodarstwa Rybackiego w Sławie,
- 5 służb związanych z przeszukiwaniem lasów w bezpośrednim sąsiedztwie akwenów wodnych w związku z ASF, w strefie czerwonej,
- 1 służba specjalna związana z oczyszczaniem odpadów pozostawianych przez turystów i wędkarzy,
- kontrolowano miejsca narażone na kłusownictwo sieciowe,
- sprawdzano karty wędkarskie oraz zezwolenia na połów ryb na wodach Gospodarstwa Rybackiego w Sławie, W kilku przypadkach zabezpieczono pozostawiony bez opieki sprzęt wędkarski, który następnie wrócił do właścicieli,
- prace związane z funkcjonującą na terenie Gospodarstwa Rybackiego w Sławie, wylęgarnią ryb w celu poprawy stanu ryb w akwenach,
- trzykrotnie brano udział w ćwiczeniach sztabowych zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego we Wschowie,
- dwukrotnie dokonano oczyszczenia brzegów jezior z odpadów i śmieci pozostawionych przez turystów i wędkarzy,
- od 14 listopada brano udział w przeszukaniach rejonów akwenów wodnych w związku z pojawieniem się ASF.
W całości działań kontrolnych oraz pracy na rzecz poprawy środowiska naturalnego strażnicy korzystali wyłącznie ze sprzętu udostępnionego przez Gospodarstwo Rybackie w Sławie oraz z własnych środków transportu.

galeriaa.jpg

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież