Czy długi sierpniowy weekend był bezpieczny?

Pomimo licznych kampanii społecznych i ciągłego zaostrzania przepisów drogowych na naszych drogach i ulicach miast dochodzi do sporej liczby kolizji i wypadków drogowych. Z policyjnych statystyk wynika, że najniebezpieczniejszym okresem jest przełom lipca i sierpnia. W miniony weekend w powiecie wschowskim doszło do kilku kolizji drogowych, wypadku z udziałem rowerzystki, wyeliminowania pirata drogowego po użyciu alkoholu. Skuteczny okazał się wideorejestrator, który monitorował stan bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, eliminowanie kierowców łamiących obowiązujące przepisy drogowe, kierowców, którzy świadomie narażają innych na utratę życia i zdrowia to priorytety pracy wschowskich mundurowych, w szczególności ruchu drogowego. Miniony weekend w powiecie wschowskim obfitował w zdarzenia drogowe. Falę zapoczątkowała kierująca pojazdem DaimlerChrysler, która nieustąpiła pierwszeństwa przejazdu i wyjechała na skrzyżowanie ul. Wolsztyńskiej z ul. Kościuszki, doprowadzając do zderzenia z osobowym Renaultem. Niespełna 2 godziny później w Tarnowie Jeziernym sławscy policjanci interweniowali w sprawie uszkodzenia ogrodzenia. Z ustaleń wynikało, że kierujący pojazdem- beczką asenizacyjną na łuku drogi dojazdowej zbyt gwałtownie skręcił uszkadzając przęsła ogrodzenia. Godzinę później w Krzepielowie policjanci podejmowali czynności w sprawie zniszczenia krzewów ozdobnych podczas cofania.

W sobotę (17 sierpnia) wschowska drogówka zwróciła uwagę na kierującego osobowym Seatem, który naruszył przepisy dotyczące wyprzedzania, a następnie rozwinął prędkość 141 km/h na obowiązującym ograniczeniu do „90 km”. Pomocny okazał się wideorejestrator. Ponadto 20-letni sławianin wydmuchał 0,4 promila. Mężczyźnie zatrzymano uprawnienia do kierowania.

W tym samym czasie patrol Wydziału Prewencji wezwany został do obsługi uszkodzonego, zarysowanego pojazdu na parkingu przy jednym ze wschowskich marketów.

W niedzielę (18 sierpnia) tuż po godzinie 12.00 we Wschowie przy ulicy Wolsztyńskiej doszło do potrącenia rowerzystki. 68-letnia mieszkanka Wschowy zjeżdżając z ulicy Wolsztyńskiej w ulicę Niepodległości została potrącona przez 33- letniego kierowcę Audi. Rowerzystka trafiła do szpitala, gdzie stwierdzono obrażenia ciała powyżej 7 dni. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Godzinę później wschowska drogówka podczas patrolu drogi wojewódzkiej pomiędzy Starym Strączem a Krzepielowem zauważyła pojazd leżący w rowie. Z relacji kierowcy Toyoty wynikało, że chcąc uniknął zderzenia z sarną odbił kierownicą w prawo, po czym złapał pobocze i zjechał do rowu. Na szczęście kierowca nie odniósł poważnych obrażeń.

Koło godziny 16.00 sławscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kolizji drogowej w Radzyniu. Z relacji zgłaszającej wynikało, że kierowca Audi uderzył w lewy tylny bok jej pojazdu, w momencie kiedy wykonywała manewr skrętu w lewo. Sławscy policjanci interweniowali wobec kierowców, którzy w Sławie pozostawili swoje pojazdu w miejscach objętych całkowitym zakazem zatrzymywania się.

Miniony weekend w powiecie wschowskim można uznać za bogaty pod kątem zdarzeń drogowych.