24 marca – pamiętaj o płucach

Obchody Światowego Dnia Walki z Gruźlicą mają na celu zwiększenie wysiłków w celu wyeliminowania tej choroby w naszym społeczeństwie.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez prątka gruźlicy, który atakuje najczęściej płuca, ale może także atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę.

Gruźlica to choroba, którą skutecznie się leczy, pod warunkiem jej wczesnego wykrycia. Jednak czas dochodzenia do zdrowia po chorobie jest długotrwały.

Wojewoda Lubuski zachęca do badań profilaktycznych i prowadzenia zdrowego trybu życia. Należy pamiętać, że profilaktyka gruźlicy to m.in.: wykonywanie badań kontrolnych płuc, odpowiednie odżywianie, systematyczne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, higiena kaszlu. Pamiętać należy także o szczepieniach BCG, które są obowiązkowe w naszym kraju i podlegają im noworodki.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w 2013r. wśród mieszkańców województwa lubuskiego zarejestrowano 209 zachorowań na gruźlicę, w tym u 201 osób stwierdzono gruźlicę płuc. Wskaźnik zachorowalności na gruźlicę w województwie lubuskim wyniósł 20,4 na 100 tys. ludności (kraj - 18,8), co uplasowało województwo na 6 miejscu w kraju pod względem wielkości tego wskaźnika. W 2013r. w naszym województwie zaszczepiono na gruźlicę 9.005 noworodków, tj. 92,5% (7 miejsce w kraju, kraj - 92,8%) oraz 73 dzieci w wieku powyżej 12 miesiąca życia. Wg danych GUS w 2013 roku na terenie województwa lubuskiego z powodu gruźlicy płuc zmarło 11 osób.

Na terenie województwa lubuskiego specjalistyczne świadczenia zdrowotne w zakresie gruźlicy i chorób płuc udzielane są w 25 poradniach dla dorosłych, 4 poradniach dla dzieci oraz 4 oddziałach chorób płuc. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież