IX Sztafeta Pamięci Generała Broni Tadeusza Buka

10 kwietnia, po raz dziewiąty z miejscowości Spała wystartowała Sztafeta pamięci Generała Broni Tadeusza Buka. Sztafeta niezmiennie biegnie do Żagania, miejscowości, w której służył gen. Buk.

Sama forma sztafety zrodziła się w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, by uczcić pamięć dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Tadeusz Buk był pierwszym dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu w stopniu generalskim a dowodził nią w latach 2002 - 2005.
Uczestnicy sztafety to w większości ludzie, którzy półzawodowo parają się bieganiem. W ciągu roku pokonują oni kilka maratonów i półmaratonów. Oprócz zachowywania pamięci generała Buka i promowania wojska staramy się także zachęcać młodzież do aktywności fizycznej - powiedział nam starszy chorąży sztabowy, Wojciech Ziółkowski, starszy podoficer dowództwa 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.
24 kwietnia, sztafeta pojawiła się w Potrzebowie, skąd eskortowała ją młodzież Szkoły Podstawowej im. F. Niewidziajły w Sławie. Meta tego etapu była przy Szkole na ulicy ogrodowej w Sławie, gdzie przekazano pałeczkę wiceburmistrzowi Krzysztofowi Gruszewskiemu.
Dziś w Szkole Podstawowej im. F. Niewidziajły w Sławie odbył się konkurs wiedzy o NATO. Po konkursie, prowadzona przez samochodu Żandarmerii Wojskowej z Nowej Soli, sztafeta ruszyła w dalszą drogę a do granic miasta eskortowała ją sławska młodzież - mówił Jacek Smektała, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sławie.
Dzisiejszy etap sztafety zakończy się na dziedzińcu starostwa powiatowego w Nowej Soli.