Co poeta miał na myśli???

Ciekawe słowa Przewodniczącego Rady Powiatu.

Utrzymanie jednostek OSP jest zbyt drogie dla gmin – stwierdził na ostatniej sesji powiatu wschowskiego przewodniczący Aleksander Polański. Zdaniem byłego prezesa OSP w Sławie nie można dążyć do sytuacji, w której wyposażenie strażaków ochotników, będzie dorównywało zawodowcom.

Od tego roku na terenie powiatu wschowskiego działa sześć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz dziewięć jednostek współpracujących z KP PSP Wschowa. Przewodniczący rady powiatu Aleksander Polański na wczorajszej sesji, zwrócił uwagę na koszty ponoszone z tego tytułu. - Postęp techniczny jest tak duży, że aby utrzymać gotowość bojową OSP, a już nie mówiąc o tym żeby spełnić wymagania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego gmina musi wydać wielkie kwoty. Gmina Sława na OSP wydaje rocznie 400 tysięcy złotych, a jeśli byłaby możliwość wydałaby drugie tyle. Jestem zdania, że OSP jest potrzebne, ale nie można dążyć do tego żeby sprzęt i wyposażenie dorównywało Państwowej Straży Pożarnej. OSP ma być pierwszym uderzeniem. Po 10-15 min przyjeżdża PSP, która wykona te bardziej niebezpieczne czy wymagające specjalistycznego sprzętu zadania - stwierdził Polański.

Z tymi słowami nie mógł zgodzić się Przemysław Gliński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie. - Obywatel kojarzy strażaka jako strażaka. Nie jest zainteresowany tym, czy przyjeżdża do niego ochotnik czy zawodowiec. Oczekuje pomocy na tym samym poziomie, dlatego też Komendant Główny PSP i prezes Zarządu Głównego Związku OSP doszli kiedyś do wniosku, że wyszkolenie i wyposażenie strażaków ochotników i zawodowców ma być do siebie bardzo zbliżone. Zdaje sobie sprawę, że to są koszty, ale mówimy o bezpieczeństwie obywateli w związku z tym trzeba je ponosić -odpowiedział Gliński.

Człowiek , który jak mówią sami strażacy przyklaskuje każdej nowej inicjatywie powstania jednostki OSP . Sam też w jej szeregach . Co o tym myślicie ?

materiał częsciowo Elka.pl