Ostrzeżenie przed „ekspertami UE”

Są w Polsce firmy, które oferują płatne analizy możliwości uzyskania dofinansowania unijnego.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury przypomina, że wszelkie dokumenty, poradniki, informatory itp., wydawane przez instytucje publiczne odpowiedzialne za wdrażanie Funduszy Europejskich, są bezpłatne. Można uzyskać również darmowe porady.

Bezpłatne informacje można uzyskać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) w każdym województwie, urzędach marszałkowskich oraz innych instytucjach zajmujących się funduszami unijnymi.

Po poradę można zwrócić się m. in. do Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra, który działa w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dodatkowo ogłoszenia o planowanych konkursach dostępne są na stronach internetowych tych instytucji oraz na Portalu Funduszy Europejskich.

Bezpłatna pomocy i porady
Konsultanci sieci PIFE nie tylko bezpłatnie pomagają dopasować pomysł na projekt do konkretnego programu finansowanego z Funduszy Europejskich, ale również informują o dostępności dotacji na konkretne rodzaje przedsięwzięć, podstawowych warunkach, kryteriach i procedurach związanych z uzyskaniem dofinansowania oraz przekazują dane kontaktowe do instytucji, które organizują nabory wniosków. Z usług mogą skorzystać również osoby, które nie planują składać wniosku o dofinansowanie, a jedynie chcą wziąć udział w projekcie realizowanym przez innego beneficjenta Funduszy Europejskich (np. w szkoleniu). Pracownicy punktów informacyjnych udzielają porad telefonicznie, mailowo lub osobiście w siedzibie punktu. W mniejszych miejscowościach dostępne są Mobilne Punkty Informacyjne.

Ważne strony internetowe i zakładki

Informacje na temat nowej perspektywy 2014-2020, planowanych konkursach i niezbędnych dokumentach można znaleźć na portalu: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.

Należy zachować ostrożność w przypadku ofert odpłatnych wzorów dokumentów czy publikacji poświęconych Funduszom Europejskim. Warto skorzystać z powszechnie dostępnych bezpłatnych materiałów informacyjnych. Można wziąć udział w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych na temat perspektywy 2014-2020, które organizują Punkty Informacyjne oraz instytucje wdrażające środki unijne w całej Polsce. Tematy i miejsca spotkań oraz ich terminy można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich w zakładce Weź udział w szkoleniach i konferencjach. Adresy punktów informacyjnych znajdują się Portalu Fundusze Europejskie w zakładce Znajdź punkt informacyjny. Wszystkie oficjalne adresy stron instytucji zarządzających programami w Polsce, dostępne są z Portalu Funduszy Europejskich.

Opr. na podstawie informacji Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież