W marcu walczymy z rakiem jajnika !

metody diagnostyki i leczenia jednego z najczęstszych nowotworów kobiecych jakim jest rak jajnika.

Marzec jest miesiącem, w którym mamy zwrócić szczególną uwagę na objawy, metody diagnostyki i leczenia jednego z najczęstszych nowotworów kobiecych jakim jest rak jajnika.

W ostatnich latach wiele mówi się o raku szyjki macicy - nowotworze często występującym u kobiet. Warto jest jednak dowiedzieć się czegoś o kolejnym na liście niezwykle niebezpiecznym nowotworze kobiecego układu rozrodczego – o raku jajnika, zwanym „cichym zabójcą”.

Rak jajnika to bardzo niebezpieczny i skrycie rozwijający się nowotwór. O przyczynach powstawania raka jajnikawiadomo niewiele. Powszechnie uważa się, że nie ma wczesnych objawów charakterystycznych dla raka jajnika i dlatego w wielu przypadkach rak rozpoznawany jest dopiero w zaawansowanym stopniu klinicznym.

Kiedy się zachować czujność?

Czujność powinny wzbudzić tzw. wczesne objawy, które jeśli występują w  początkowym stadium choroby zazwyczaj są dyskretne i manifestują się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Zdarza się, że są przez chorą bagatelizowane, a niekiedy i przez lekarza są mylnie rozpoznawane lub nie skłaniają do zalecenia szczegółowej diagnostyki ginekologicznej.

Najczęstsze objawy zwykle kojarzone są z układem trawiennym, a nie rodnym. Czasem głównym objawem, który niewątpliwie powinien wzbudzić podejrzenia, że dzieje się coś złego, jest niespodziewane powiększenie się obwodu brzucha. Szczególnie, gdy ani dieta, ani tryb życia, nie uległy zmianie.

Rak jajnika w woj. lubuskim 

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że spośród nowotworów żeńskich narządów płciowych w 2012 r. największy problem stanowił rak jajnika - 34,3% zachorowań kobiet na nowotwory złośliwe (następnie rak szyjki macicy 31%), trzecia pod względem częstości przyczyna zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi kobiet w woj. lubuskim.

Niestety nowotwory strefy intymnej zbyt często bywają tematami tabu, a kobiety badają się niechętnie i często zbyt późno. Nadzieją napawa fakt, iż istnieje coraz więcej narzędzi, by leczyć kobiety chore nawet na zaawansowaną postać tego nowotworu.

Pamiętajmy o profilaktycznych badaniach ginekologicznych

W ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jajnika Wojewoda Lubuski zachęca kobiety, a w szczególności te, u których w rodzinie występował rak jajnika lub rak piersi, a także kobiety w piątej i szóstej dekadzie życia, by zachowały czujność i pamiętały o regularnych wizytach u ginekologa. Pamiętajmy o profilaktyce, regularnych badaniach, reagujmy też na każdy objaw choroby.

W woj. lubuskim funkcjonuje obecnie 77 poradni ginekologiczno-położniczych, które zawarły kontrakt z NFZ.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież