Policja ostrzega!

Po okresie dodatnich temperatur i znikomych opadów śniegu przyszedł czas na zmianę aury.

Obecnie padający śnieg i niskie temperatury powodują utrudnienia w ruchu drogowym nie tylko dla kierujących, ale także dla pieszych. Policjanci wschowskiej drogówki czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby nie doszło do zdarzeń drogowych.
W okresie jesienno- zimowym na polskich drogach dochodzi do wzrostu zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, kierujących. Trudniejsze warunki atmosferyczne występujące w tej porze roku nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Niewątpliwie wymuszają one od wszystkich uczestników ruchu drogowego zmianę sposobu poruszania się po drogach. Nie wszyscy jednak kierowcy potrafią się to tych zmian przystosować.
Nad bezpieczeństwem kierowców, pieszych, rowerzystów poruszających się drogami powiatu wschowskiego czuwają wschowscy policjanci ruchu drogowego, którzy monitorują stan bezpieczeństwa na naszych drogach. Przeprowadzane akcje prewencyjne skierowane na eliminowanie nietrzeźwych kierujących, piratów drogowych pozwalają stwierdzić, że na naszych drogach jest bezpieczniej.
Kontrole pieszych poruszających się po zmroku, poza terenem zabudowanych nie należą już do nowości i zauważyć można, że nie wielki procent niechronionych uczestników ruchu drogowego narusza obowiązek posiadania elementów odblaskowych.
Stosując się do poniższych wskazówek unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, zdarzeń drogowych. Musimy mieć świadomość, że to od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.
Dla kierujących:
- nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- zadbaj o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,
- obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasuj swój styl jazdy do panującej aury,
- utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,
- bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa,
- nie śpiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków drogowych,
- odpowiednio wcześniej sygnalizuj zaplanowane manewry.
Dla pieszych:
- korzystaj z wyznaczonych przejść dla pieszych,
- przed wejściem na jezdnie upewnij się czy możesz bezpiecznie przejść,
- nigdy nie przebiegaj przez jezdnię,
- nie wchodź nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód,
- poza miastem idź poboczem po lewej stronie drogi,
- używaj elementów odblaskowych, w ten sposób poprawisz swoją widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.
Pamiętajmy, aby nasz udział w ruchu drogowym odbywał się bezpiecznie z poszanowaniem zasad, przepisów i innych uczestników ruchu drogowego.